Udruženje Srbije za celijakiju već dvadeset godina aktivno radi na unapređenju kvaliteta života obolelih od celijakije.
Ove godine povodom Međunarodnog dana obolelih od celijakije a u saradnji sa Asocijacijom evropskih udruženja za celijakiju AOECS, pokrećemo peticiju za unapređenje prava obolelih od celijakije u našoj zemlji. Tražimo da se uvedu sistemske mere koje će obolelima omogućiti dostojanstven život i sigurnu ishranu.
Pozivamo sve obolele, članove njihovih porodica, prijatelje i sve zainteresovane da svojim potpisom doprinesu pozitivnim promenama za obolele od celijakije u Srbiji!
Vaš potpis je važan. Svaki potpis je glas za bolji život svih koji žive sa celijakijom u Srbiji!
Peticiju možete potpisati na linku:
https://www.peticije.online/peticija_za_unapreenje_prava_osoba_obolelih_od_celijakije_u_repu
blici_srbiji_na_sigurnu_bezglutensku_ishranu
Ovde možete pročitati tekst peticije:
Peticija za unapređenje prava
osoba obolelih od celijakije u Republici Srbiji
na sigurnu bezglutensku ishranu
Poštovani,
Mi, dole potpisani građani Republike Srbije, pokrećemo ovu peticiju u cilju zaštite prava i unapređenja kvaliteta života obolelih od celijakije. Svojim potpisima potvrđujemo da smo upoznati sa sadržajem ove izjave i da je u potpunosti podržavamo. Svojim potpisom izražavamo volju da doprinesemo ostvarivanju ciljeva navedenih u tekstu ove izjave, u skladu sa zakonom i principima demokratskog društva.
Celijakija je autoimuna bolest koja zahteva potpunu promenu u načinu i vrsti ishrane kroz doživotno strogo pridržavanje bezglutenske dijete. U suprotnom, dolazi do brojnih zdravstvenih komplikacija od kojih su najozbiljnija teška oštećenje creva i drugih organa kao i povećan rizik od malignih bolesti probavnog sistema i štitne žlezde. Bezglutenska ishrana nije izbor, već jedini oblik terapije. Nažalost, bezglutenski proizvodi su na tržištu Srbije malobrojni i znatno skuplji, nedovoljno provereni i često neadekvatno deklarisani, čime se osobama sa celijakijom svakodnevno ugrožava osnovno ljudsko pravo na dostupnost hrani.
Stoga zahtevamo sledeće:
- Formiranje registra obolelih od celijakije u Republici Srbiji koji bi omogućio unapređenje zdravstvenih politika i praćenje potreba pacijenata kao što je osnivanje savetovališta za edukaciju pacijenata o sprovođenju bezglutenske ishrane.
- Kontrola i obavezan nadzor o zdravstvenoj bezbednosti i ispravnosti bezglutenskih proizvoda na tržištu Republike Srbije kroz redovan plan i program rada sanitarne inspekcije Ministarstva zdravlja.
- Strožija kontrola u ugostiteljstvu i trgovini, uz obaveznu edukaciju osoblja o prevenciji unakrsne kontaminacije.
- Obezbeđivanje bezglutenskih obroka u javnim ustanovama (vrtići, škole, bolnice, studentske menze, domovi za stare, javna preduzeća) kako bi se sprečila diskriminacija i omogućilo pravo na ishranu obolelima od celijakije.
- Novčana podrška obolelima od celijakije za nabavku bezglutenskih proizvoda putem mesečne novčane naknade ili vaučera za kupovinu bezglutenske hrane kako bi se ublažio finansijski teret specijalizovane ishrane obolelih od celijakije.
- Podsticaji subvencijama za domaće bezglutenske proizvođače kao i ograničenje trgovinskih marži na osnovne prehrambene bezglutenske proizvode u cilju stimulisanja domaće bezglutenske proizvodnje i snižavanja krajnje cene bezglutenskih proizvoda.
- Posebna regulacija za bezglutenski hleb Uvođenje kategorije „obični bezglutenski hleb“ sa zaštitnom cenom koja je u skladu sa cenom običnog narodnog hleba, čime bi osnovna prehrambena namirnica postala dostupnija.
Verujemo da Republika Srbija ima odgovornost i kapacitet da obezbedi jednak tretman za sve svoje građane, uključujući one čiji život zavisi od dostupnosti specifične ishrane.
Pozivamo nadležne institucije, a posebno Ministarstvo zdravlja, Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) i Narodnu skupštinu Republike Srbije, da razmotre ovu peticiju i pokrenu konkretne mere u cilju ostvarivanja navedenih zahteva.
Za pravo na zdrav život – bez glutena, bez diskriminacije
Udruženje Srbije za celijakiju
Beograd, maj 2025.godine